bcm-si-digi-bun

BC Timba Timișoara a avut parte de o deplasare imposibilă în etapa a XXI-a a Ligii Naționale, în fața echipei Steaua CSM EximBank. După ce în runda precendă a ratat „la mustață” victoria în fața celor de la CSU Atlassib Sibiu, pe lângă diferența de valoare, „urșii” au avut și moralul scăzut în deplasarea din Capitală, arată site-ul www.totalbaschet.ro. Bănățenii au primit peste 100 de puncte de la liderul campionatului, scor final fiind 102-82. Bogdan Murărescu i-a trimis în teren pe Mijatovic, Costa, Filip, Hall și Vinson, în timp ce gazdele de la Steaua EximBank București a început în formula Paul, Barac, Amis, Nicoară și Ikonic. Titus Nicoară a marcat primele 4 puncte ale gazdelor, în vreme ce de la timișoreni Filip și-a trecut în cont primele 4 puncte. Gazdele se aflau la adăpostul unui avantaj de 5 puncte după primele 4 minute, 17-12. BC Timba s-a pierdut în finalul primului set, terminat la +9 de steliști. Ecartul se mărea treptat odată cu trecerea timpului, fiind 41-25 la jumătatea sfertului secund. La fel ca și în primele 10 minute, bănățenii au marcat tot 18 puncte, primind de acestă dată 29, astfel că avantajul celor de la Steaua București s-a dublat practic, având +20 la pauza mare, scor 56-36. Nicoară & Co. au făcut scor cu baschetbaliștii antrenați de Bogdan Murărescu, iar scorul era 70-44 la jumătatea celei de-a treia pătrimi. Simetria s-a păstrat în dreptul punctelor marcate de BC Timba și în a treia pătrime, „urșii” marcând tot 18, iar Steaua conducea cu 77-54 înaintea ultimului sfert. Cu motoarele oprite, Steaua EximBank București a atins suta în ultimul sfert, arată www.totalbaschet.ro. BC Timba Timișoara va juca în etapa viitoare pe teren propriu, cu U BT Cluj-Napoca, partida fiind programată miercuri, 4 februarie. Steaua EximBank Bucureşti va evolua la CS Energia Târgu Jiu.